Therm-a-Rest Questar 0 Sleeping Bag
$299.95 Original price was: $299.95.$224.99Current price is: $224.99.
Description
| Primary Lining Fabric: | Polyester Taffeta |
| Sustainability: | Responsible Down Standard |
| Primary Shell Fabric: | Polyester |
| Features: | Stuff Sack Included, Water-resistant Down, Draft Collar, Sleeping Pad Attatchment |
| Weight: | 48 oz |
| Bag Weight (Short): | 2 lb 12 oz |
| Bag Weight (Regular): | 3 lbs |
| Bag Weight (Long): | 3 lbs 3 oz |
| Extreme Temperature Rating: | -40 Degrees Fahrenheit |
| Shoulder Circumference (Short): | 58 in. |
| Max User Height (Long): | 6 ft 6 in. |
| Hip Circumference (Short): | 58 in. |
| Foot Circumference (Short): | 44 in. |
| Foot Circumference (Regular): | 46 in. |
| Foot Circumference (Long): | 51 in. |
| Shoulder Circumference (Regular): | 63 in. |
| Hip Circumference (Regular): | 61 in. |
| Shoulder Circumference (Long): | 66 in. |
| Hip Circumference (Long): | 64 in. |
| Product Technology: | ThermaCapture, Responsible Down Standard, DWR |
| Disclaimer: | We only ship this brand to US Addresses. |
| Gender: | Mens |
| Best Use: | Mountaineering and Alpine, Winter Camping |
| Insulation: | Down |
| Seasons: | 4-Season |
| Temperature Rating: | 0 – 10 Degrees Fahrenheit |
| Exact Temperature Rating: | 0 Degrees Fahrenheit |
| Sleeping Bag Shape: | Mummy |
| Max User Height (Regular): | 6 ft |
| Fill Details: | 650 Fill NikWax Hydrophobic Down |
Therm-a-Rest Questar 0 Sleeping Bag Price Comparisons
Price History
Additional information
Specification: Therm-a-Rest Questar 0 Sleeping Bag
|
Reviews (0)
User Reviews
0.0 out of 5
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
Write a review


There are no reviews yet.