Western Mountaineering Caribou MF 35 Degree Sleeping Bag
Get Price Alerts
Email Me When The Price Drops Below...

Western Mountaineering Caribou MF 35 Degree Sleeping Bag
$395.00
Description
| Gender: | Mens |
| Features: | Stuff Sack Included, Water-resistant |
| Best Use: | Mountaineering and Alpine |
| Weight: | 20 oz |
| Exact Temperature Rating: | 35 Degrees Fahrenheit |
| Sleeping Bag Shape: | Mummy |
| Fill Details: | 850+ Fill Power Goose Down |
| Zipper Side: | Right |
| Fill Weight (Short): | 9 oz |
| Fill Weight (Regular): | 10 oz |
| Fill Weight (Long): | 11 oz |
| Max User Height (Short): | 5 ft 6 in. |
| Max User Height (Regular): | 6 Feet |
| Max User Height (Long): | 6 ft 6 in. |
| Foot Circumference (Short): | 39 in. |
| Hip Circumference (Regular): | 56 in., 55 in. |
| Shoulder Circumference (Long): | 64 in., 63 in., 65 in. |
| Disclaimer: | We only ship this brand to US Addresses. |
| Insulation: | Down |
| Temperature Rating: | 31 – 40 Degrees Fahrenheit |
Western Mountaineering Caribou MF 35 Degree Sleeping Bag Price Comparisons
Price History
Additional information
Reviews (0)
User Reviews
0.0 out of 5
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
Write a review

There are no reviews yet.