Sea to Summit Ember Eb II Quilt
$258.95 Original price was: $258.95.$206.99Current price is: $206.99.
Description
| Features: | Stuff Sack Included, Zipper-less |
| Bag Weight (Regular): | 1 lb 3 oz |
| Bag Weight (Long): | 1 lb 9 oz |
| Sleeping Bag Shell: | 15D 100 % Nyon |
| Sleeping Bag Lining: | 15D 100 % Nyon |
| Fill Weight (Regular): | 12 oz |
| Fill Weight (Long): | 15 oz |
| Max User Height (Long): | 7 ft 7 in. |
| Product Technology: | Sea to Summit ULTRA-DRY Down |
| Best Use: | Camping |
| Insulation: | Down |
| Temperature Rating: | 21 – 30 Degrees Fahrenheit |
| Exact Temperature Rating: | 25 Degrees Fahrenheit |
| Sleeping Bag Shape: | Semi-Rectangular |
| Max User Height (Regular): | 6 ft 10 in. |
| Fill Details: | 750+ Loft Ultra Dry Down |
| Zipper Side: | Zipperless |
Sea to Summit Ember Eb II Quilt Price Comparisons
Price History
Additional information
Specification: Sea to Summit Ember Eb II Quilt
|
Reviews (0)
User Reviews
0.0 out of 5
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
Write a review


There are no reviews yet.