Gregory Men’s Baltoro 85L Pack
Get Price Alerts
Email Me When The Price Drops Below...

Gregory Men’s Baltoro 85L Pack
$349.95
Description
| Features: | Hip Belt, Sleeping Bag Compartment, Hip Belt Pockets, Sternum Strap, Load-Lifter Straps, Detachable Daypack, Compression Straps |
| Weight: | 85 oz |
| Dimensions: | 31 x 19 x 15 in. |
| Fabric Details: | 210D nylon, 300D nylon |
| Dimensions (Small): | 30 x 19 x 15 in. |
| Dimensions (Medium): | 32 x 19 x 15 in. |
| Dimensions (Large): | 34 x 20 x 16 in. |
| Pack Capacity (Small): | 80 Liters / 4882 Cubic inches |
| Pack Capacity (Medium): | 85 Liters / 5187 Cubic inches |
| Pack Capacity (Large): | 90 Liters / 5492 Cubic inches |
| Torso Range: | 18 – 20 in. |
| Torso Range (Small): | 16 – 18 in. |
| Torso Range (Medium): | 18 – 20 in. |
| Torso Range (Large): | 20 – 22 in. |
| Weight Capacity: | 60 lbs |
| Weight (Small): | 5 lbs 3 oz |
| Weight (Medium): | 5 lbs 5 oz |
| Weight (Large): | 5 lbs 11 oz |
| Gender: | Mens |
| Best Use: | Travel, Backpacking, Climbing |
| Pack Capacity: | 85 Liters / 5187 Cubic inches |
| Frame Type: | Internal |
| Pack Access: | Bottom, Front, Top |
Gregory Men’s Baltoro 85L Pack Price Comparisons
Price History
-
Additional information
Gregory Men’s Baltoro 85L Pack Videos
Reviews (0)
User Reviews
0.0 out of 5
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
Write a review
Be the first to review “Gregory Men’s Baltoro 85L Pack” Cancel reply
Related Products
Gregory Men’s Stout 45L Pack
$119.99
Gregory Men’s Stout 75L Pack
$156.99
Gregory Men’s Paragon 48L Pack
$125.99
Gregory Paragon 58L Pack
$171.99
Gregory Men’s Zulu 35L Pack
$169.95
Osprey Alpine Pocket
$29.99

There are no reviews yet.