Therm-a-Rest Oberon 0 Sleeping Bag
$499.95
Description
| Features: | Stuff Sack Included, Insulated, Draft Collar, Water-resistant |
| Fabric Details: | 20D Polyester Ripstop with DWR |
| Bag Weight (Long): | 2 lbs 10 oz |
| Sleeping Bag Shell: | 20D Polyester Ripstop with DWR |
| Sleeping Bag Lining: | 20D Polyester Taffeta |
| Fill Weight (Long): | 1 lb 14 oz |
| Max User Height (Long): | 6 ft 6 in. |
| Foot Circumference (Long): | 51 in |
| Shoulder Circumference (Long): | 65 in. |
| Hip Circumference (Long): | 58 in. |
| Product Technology: | DWR |
| Disclaimer: | We only ship this brand to US Addresses. |
| Gender: | Mens |
| Best Use: | Backpacking, Camping |
| Insulation: | Down |
| Temperature Rating: | 0 – 10 Degrees Fahrenheit |
| Exact Temperature Rating: | 0 Degrees Fahrenheit |
| Sleeping Bag Shape: | Mummy |
| Zipper Side: | Left |
Therm-a-Rest Oberon 0 Sleeping Bag Price Comparisons
Price History
Additional information
Specification: Therm-a-Rest Oberon 0 Sleeping Bag
|
Reviews (0)
User Reviews
0.0 out of 5
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
Write a review


There are no reviews yet.