Sierra Designs Cloud 35 Degree Sleeping Bag
$319.95
Description
| Stuff / Compression Sack Dimensions: | 25 x 2.5 in. |
| Features: | Insulated, Venting |
| Fabric Details: | 15D Nylon Ripstop |
| Bag Weight (Regular): | 1 lb 7 oz |
| Bag Weight (Long): | 1 lb 9 oz |
| Extreme Temperature Rating: | 26 Degrees Fahrenheit |
| Fill Weight (Regular): | 9.5 oz |
| Fill Weight (Long): | 10.4 oz |
| Max User Height (Long): | 6.6 ft |
| Gender: | Mens |
| Best Use: | Backpacking, Camping |
| Insulation: | Synthetic |
| Temperature Rating: | 31 – 40 Degrees Fahrenheit |
| Exact Temperature Rating: | 36 Degrees Fahrenheit |
| Sleeping Bag Shape: | Mummy |
| Max User Height (Regular): | 6 ft |
| Fill Details: | 800FP 90/10 GDD DRIDOWN |
| Sleeping Pad Dimensions: | 20 x 2.5 in. |
Sierra Designs Cloud 35 Degree Sleeping Bag Price Comparisons
Price History
Additional information
Specification: Sierra Designs Cloud 35 Degree Sleeping Bag
|
Reviews (0)
User Reviews
0.0 out of 5
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
Write a review


There are no reviews yet.