Sierra Designs Cloud 20 Degree Sleeping Bag
$339.95
Description
| Stuff / Compression Sack Dimensions: | 15 x 7.5 in. |
| Features: | Insulated, Venting |
| Fabric Details: | 15D Nylon Ripstop |
| Bag Weight (Regular): | 1 lb 13 oz |
| Bag Weight (Long): | 2 lbs |
| Extreme Temperature Rating: | 15 Degrees Fahrenheit |
| Fill Weight (Regular): | 14.8 oz |
| Fill Weight (Long): | 16.4 oz |
| Max User Height (Long): | 6.6 ft |
| Gender: | Mens |
| Best Use: | Camping, Backpacking |
| Insulation: | Synthetic |
| Temperature Rating: | 21 – 30 Degrees Fahrenheit |
| Exact Temperature Rating: | 26 Degrees Fahrenheit |
| Sleeping Bag Shape: | Mummy |
| Max User Height (Regular): | 6 ft |
| Fill Details: | 800FP 90/10 GDD DRIDOWN |
| Sleeping Pad Dimensions: | 20 x 2.5 in. |
Sierra Designs Cloud 20 Degree Sleeping Bag Price Comparisons
Price History
Additional information
Specification: Sierra Designs Cloud 20 Degree Sleeping Bag
|
Reviews (0)
User Reviews
0.0 out of 5
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
Write a review
Be the first to review “Sierra Designs Cloud 20 Degree Sleeping Bag” Cancel reply
Related Products
Big Agnes Camp Robber Bedroll
$299.95


There are no reviews yet.