Osprey Women’s Xena 85 Pack
Get Price Alerts
Email Me When The Price Drops Below...

Osprey Women’s Xena 85 Pack
$380.00
Description
| Features: | Ice Axe / Trekking Pole Loops, Hip Belt, Sternum Strap, Hip Belt Pockets, Detachable Lid, Bladder or Reservoir Included, Abrasion-resistant, Sleeping Pad Attatchment, Organizer Panel, Compression Straps, Hydration Compatible |
| Weight: | 85.1 oz |
| Dimensions: | 33 x 15 x 17 in. |
| Fabric Details: | 420D High Tenacity Nylon |
| Weight Capacity: | 40 – 70 lbs |
| Pack Fabric: | Nylon |
| Pack Pockets (+ Main Compartment): | 9 |
| Weight (Extra Small): | 81.8 oz |
| Weight (Small): | 83.6 oz |
| Weight (Medium): | 85.3 oz |
| Disclaimer: | We only ship this brand to US Addresses. |
| Gender: | Womens |
| Best Use: | Backpacking, Mountaineering and Alpine, Hiking |
| Pack Capacity: | 85 Liters / 5187.1 Cubic inches |
| Trip Length: | Expedition |
| Frame Type: | Frameless |
| Pack Access: | Top |
Osprey Women’s Xena 85 Pack Price Comparisons
Price History
-
Additional information
Osprey Women’s Xena 85 Pack Videos
Reviews (0)
User Reviews
0.0 out of 5
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
Write a review
Be the first to review “Osprey Women’s Xena 85 Pack” Cancel reply
Related Products
Deuter Futura Vario 45 + 10 SL
$172.50
The North Face Cobra 60L
$249.95
Gregory Men’s Stout 75L Pack
$156.99
Osprey Alpine Pocket
$29.99
Gregory Men’s Zulu 65L Pack
$229.95
Gregory Men’s Stout 45L Pack
$119.99

There are no reviews yet.