Marmot Lithium Sleeping Bag
$518.95
Description
| Stuff / Compression Sack Dimensions: | 7.5 x 16 in. |
| Gender: | Mens |
| Features: | Water-resistant |
| Fabric Details: | 20D 100% Nylon Ripstop |
| Bag Weight (Regular): | 2 lbs 9.5 oz |
| Bag Weight (Long): | 2 lbs 13 oz |
| Extreme Temperature Rating: | -45 Degrees Fahrenheit |
| Fill Weight (Long): | 1 lb 15.6 oz |
| Max User Height (Long): | 6 ft 6 in. |
| Foot Circumference (Long): | 41 in. |
| Shoulder Circumference (Long): | 63 in. |
| Hip Circumference (Long): | 58 in. |
| Product Technology: | DWR |
| Best Use: | Camping |
| Insulation: | Down |
| Temperature Rating: | 0 – 10 Degrees Fahrenheit |
| Exact Temperature Rating: | 0 Degrees Fahrenheit |
| Sleeping Bag Shape: | Mummy |
| Max User Height (Regular): | 6 ft |
| Fill Details: | 800+ Fill Power Goose Down |
| Zipper Side: | Left |
Marmot Lithium Sleeping Bag Price Comparisons
Price History
Additional information
Specification: Marmot Lithium Sleeping Bag
|
Reviews (0)
User Reviews
0.0 out of 5
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
Write a review


There are no reviews yet.