Big Agnes Pluton UL 40 Degree Sleeping Bag
Compare Prices From Top Retailers & Save Big!
Last Updated: April 14, 2026 1:54 am
Get Price Alerts
Email Me When The Price Drops Below...

Big Agnes Pluton UL 40 Degree Sleeping Bag
$369.95
Description
| Features: | Stuff Sack Included, Insulated, Hood, Water-resistant Down, Zipper Garage, Compression, Locking, Draw or Cinch Cord, Bluesign Approved |
| Bag Weight (Regular): | 1 lb |
| Bag Weight (Long): | 1 lb 3 oz |
| Extreme Temperature Rating: | 4 Degrees Fahrenheit |
| Sleeping Bag Shell: | Ripstop Nylon |
| Sleeping Bag Lining: | Ripstop Nylon |
| Fill Weight (Regular): | 8 oz |
| Fill Weight (Long): | 10 oz |
| Shoulder Circumference (Regular): | 59 in. |
| Hip Circumference (Regular): | 53 in. |
| Product Technology: | DWR |
| Manufacturer Warranty: | Lifetime |
| Gender: | Mens |
| Best Use: | Camping |
| Insulation: | Down |
| Temperature Rating: | 31 – 40 Degrees Fahrenheit |
| Exact Temperature Rating: | 40 Degrees Fahrenheit |
| Sleeping Bag Shape: | Mummy |
| Zipper Side: | Left |
Big Agnes Pluton UL 40 Degree Sleeping Bag Price Comparisons
Price History
-
Additional information
Reviews (0)
User Reviews
0.0 out of 5
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
Write a review
Amazon.com
-

There are no reviews yet.