The North Face Inferno 15F / -9C Sleeping Bag
Get Price Alerts
Email Me When The Price Drops Below...

The North Face Inferno 15F / -9C Sleeping Bag
$498.95
Description
| Stuff / Compression Sack Dimensions: | 9 x 16 in. |
| Stuff / Compression Sack Volume: | 8 liters / 486 cubic inches |
| Gender: | Mens |
| Features: | Stuff Sack Included, Water-resistant Down, Draft Collar, Sleeping Pad Attatchment, Pillow Pocket, Draw or Cinch Cord |
| Bag Weight (Regular): | 2 lbs 5 oz |
| Bag Weight (Long): | 2 lbs 7 oz |
| Extreme Temperature Rating: | -25 Degrees Fahrenheit |
| Fill Weight (Regular): | 1 lb 3.4 oz |
| Fill Weight (Long): | 1 lb 5 oz |
| Max User Height (Long): | 6 ft 7 in. |
| Foot Circumference (Regular): | 44 in. |
| Foot Circumference (Long): | 44 in. |
| Shoulder Circumference (Regular): | 64 in. |
| Hip Circumference (Regular): | 60 in. |
| Shoulder Circumference (Long): | 66 in. |
| Hip Circumference (Long): | 62 in. |
| Ultralight: | Yes |
| Disclaimer: | We only ship this brand to US Addresses. |
| Best Use: | Backpacking, Camping |
| Insulation: | Down |
| Temperature Rating: | 11 – 20 Degrees Fahrenheit |
| Exact Temperature Rating: | 15 Degrees Fahrenheit |
| Sleeping Bag Shape: | Mummy |
| Max User Height (Regular): | 6 Feet |
| Fill Details: | 800 Fill ProDown |
| Zipper Side: | Middle |
The North Face Inferno 15F / -9C Sleeping Bag Price Comparisons
Price History
Additional information
Specification: The North Face Inferno 15F / -9C Sleeping Bag
|
Reviews (0)
User Reviews
0.0 out of 5
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
Write a review

There are no reviews yet.