Western Mountaineering Lynx Gore Windstopper Sleeping Bag
Get Price Alerts
Email Me When The Price Drops Below...

Western Mountaineering Lynx Gore Windstopper Sleeping Bag
$940.00
Description
| Gender: | Mens |
| Features: | GORE WINDSTOPPER |
| Best Use: | Winter Camping, Basecamp and Expedition, Backpacking, Mountaineering and Alpine |
| Weight: | 56 oz |
| Exact Temperature Rating: | -10 Degrees Fahrenheit |
| Sleeping Bag Shape: | Mummy |
| Bag Weight (Short): | 3 lbs 5 oz |
| Bag Weight (Regular): | 3 lbs 8 oz |
| Bag Weight (Extra Long): | 3 lbs 11 oz |
| Fill Details: | 850+ Fill Down |
| Zipper Side: | Right |
| Fill Weight (Short): | 30 oz |
| Fill Weight (Regular): | 32 oz |
| Fill Weight (Long): | 34 oz |
| Max User Height (Short): | 5 ft 6 in. |
| Max User Height (Regular): | 6 Feet |
| Max User Height (Long): | 6 ft 6 in. |
| Foot Circumference (Short): | 39 in. |
| Hip Circumference (Regular): | 51 in., 54 in., 55 in. |
| Shoulder Circumference (Long): | 62 in., 63 in., 61 in. |
| Product Technology: | GORE Windstopper |
| Disclaimer: | We only ship this brand to US Addresses. |
| Insulation: | Down |
| Temperature Rating: | -50 – -1 Degrees Fahrenheit |
Western Mountaineering Lynx Gore Windstopper Sleeping Bag Price Comparisons
Price History
Additional information
Reviews (0)
User Reviews
0.0 out of 5
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
Write a review

There are no reviews yet.