Osprey Women’s Xena 70 Pack
Get Price Alerts
Email Me When The Price Drops Below...

Osprey Women’s Xena 70 Pack
$350.00
Description
| Features: | Ice Axe / Trekking Pole Loops, Hip Belt, Sternum Strap, Hip Belt Pockets, Detachable Lid, Bladder or Reservoir Included, Abrasion-resistant, Sleeping Pad Attatchment, Organizer Panel, Compression Straps, Hydration Compatible |
| Weight: | 84.1 oz |
| Dimensions: | 33 x 15 x 16 in. |
| Fabric Details: | 420D High Tenacity Nylon |
| Pack Fabric: | Nylon |
| Weight Capacity: | 40 – 70 lbs |
| Pack Pockets (+ Main Compartment): | 9 |
| Weight (Extra Small): | 80.8 oz |
| Weight (Small): | 82.5 oz |
| Weight (Medium): | 84.3 oz |
| Disclaimer: | We only ship this brand to US Addresses. |
| Gender: | Womens |
| Best Use: | Backpacking, Mountaineering and Alpine, Hiking |
| Pack Capacity: | 70 Liters / 4271.6 Cubic inches |
| Trip Length: | Expedition |
| Frame Type: | Frameless |
| Pack Access: | Top |
Osprey Women’s Xena 70 Pack Price Comparisons
Price History
-
Additional information
Osprey Women’s Xena 70 Pack Videos
Reviews (0)
User Reviews
0.0 out of 5
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
Write a review
Be the first to review “Osprey Women’s Xena 70 Pack” Cancel reply
Related Products
Granite Gear Crown2 60L
$199.95
Osprey Ariel AG 55L
$310.00
Gregory Deva 70 Backpack Review
$245.99
Granite Gear Crown2 60
$199.95
Osprey Farpoint 55 Travel Pack
$179.95

There are no reviews yet.