Therm-a-Rest Space Cowboy 45 Sleeping Bag
$159.95
Description
| Features: | Stuff Sack Included, Insulated, Water-resistant |
| Bag Weight (Long): | 1 lb 5 oz |
| Sleeping Bag Shell: | 20D Polyester Ripstop with DWR |
| Sleeping Bag Lining: | 20D Polyester Taffeta with Therma-Capture |
| Fill Weight (Long): | 9.5 oz |
| Max User Height (Long): | 6 ft 6 in. |
| Foot Circumference (Long): | 49.5 in |
| Shoulder Circumference (Long): | 64.5 in. |
| Hip Circumference (Long): | 58.5 in. |
| Product Technology: | DWR |
| Disclaimer: | We only ship this brand to US Addresses. |
| Gender: | Mens |
| Best Use: | Backpacking, Camping |
| Insulation: | Synthetic |
| Temperature Rating: | 40+ Degrees Fahrenheit |
| Exact Temperature Rating: | 45 Degrees Fahrenheit |
| Sleeping Bag Shape: | Mummy |
| Zipper Side: | Left |
Therm-a-Rest Space Cowboy 45 Sleeping Bag Price Comparisons
Price History
Additional information
Reviews (0)
User Reviews
0.0 out of 5
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
Write a review


There are no reviews yet.