The North Face Snow Leopard Guide Sleeping Bag
Get Price Alerts
Email Me When The Price Drops Below...

The North Face Snow Leopard Guide Sleeping Bag
$188.95
Description
| Stuff / Compression Sack Dimensions: | 11 x 20 in. |
| Features: | Stuff Sack Included, Insulated |
| Fabric Details: | 20D Nylon Ripstop |
| Insulation Details: | Heatseeker |
| Bag Weight (Short): | 3 lbs 7 oz |
| Bag Weight (Regular): | 3 lbs 11 oz |
| Bag Weight (Long): | 4 lbs |
| Extreme Temperature Rating: | -34 Degrees Fahrenheit |
| Disclaimer: | We only ship this brand to US Addresses. |
| Gender: | Mens, Unisex |
| Best Use: | Winter Camping |
| Insulation: | Synthetic |
| Temperature Rating: | 0 – 10 Degrees Fahrenheit |
| Exact Temperature Rating: | 5 Degrees Fahrenheit |
| Sleeping Bag Shape: | Mummy |
| Zipper Side: | Left |
The North Face Snow Leopard Guide Sleeping Bag Price Comparisons
Price History
Additional information
The North Face Snow Leopard Guide Sleeping Bag Videos
Reviews (0)
User Reviews
0.0 out of 5
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
Write a review
Be the first to review “The North Face Snow Leopard Guide Sleeping Bag” Cancel reply
Related Products
Alite Sexy Hotness Sleeping Bag
$124.99

There are no reviews yet.