Sea to Summit Latitude Lt I Sleeping Bag
Get Price Alerts
Email Me When The Price Drops Below...

Sea to Summit Latitude Lt I Sleeping Bag
$378.95 Original price was: $378.95.$302.99Current price is: $302.99.
Description
| Stuff / Compression Sack Volume: | 6 liters / 372 cubic inches |
| Gender: | Mens |
| Features: | Draft Collar |
| Bag Weight (Regular): | 1 lb 15 oz |
| Bag Weight (Long): | 2 lbs 3 oz |
| Fill Weight (Regular): | 12 oz |
| Fill Weight (Long): | 13.7 oz |
| Product Technology: | Sea to Summit ULTRA-DRY Down, Sea to Summit 2D Nano Shell |
| Best Use: | Backpacking, Camping, Basecamp and Expedition |
| Insulation: | Down |
| Temperature Rating: | 21 – 30 Degrees Fahrenheit |
| Exact Temperature Rating: | 25 Degrees Fahrenheit |
| Sleeping Bag Shape: | Rectangular |
| Max User Height (Regular): | 72 in. |
| Fill Details: | 750+ Loft Ultra Dry Down |
| Zipper Side: | Left |
Sea to Summit Latitude Lt I Sleeping Bag Price Comparisons
Price History
Additional information
Specification: Sea to Summit Latitude Lt I Sleeping Bag
|
Reviews (0)
User Reviews
0.0 out of 5
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
Write a review

There are no reviews yet.