Mountain Hardwear Women’s Heratio 32 Sleeping Bag
Get Price Alerts
Email Me When The Price Drops Below...

Mountain Hardwear Women’s Heratio 32 Sleeping Bag
$250.00 Original price was: $250.00.$199.99Current price is: $199.99.
Description
| Stuff / Compression Sack Dimensions: | 7 x 14 in. |
| Stuff / Compression Sack Volume: | 10 liters / 610 cubic inches |
| Gender: | Womens |
| Features: | Stuff Sack Included, Draw or Cinch Cord, Water-resistant |
| Best Use: | Camping, Hiking, Backpacking |
| Weight: | 30 oz |
| Exact Temperature Rating: | 32 Degrees Fahrenheit |
| Sleeping Bag Shape: | Mummy |
| Fabric Details: | 100% Nylon |
| Bag Weight (Short): | 1 lb 14 oz |
| Bag Weight (Regular): | 1 lb 14 oz |
| Bag Weight (Long): | 1 lb 15 oz |
| Zipper Side: | Left |
| Extreme Temperature Rating: | -10 Degrees Fahrenheit |
| Sleeping Bag Shell: | 30D Plain Weave 100 % Nylon |
| Sleeping Bag Lining: | 30D Taffeta (100% Nylon) |
| Fill Weight (Regular): | 14 oz |
| Fill Weight (Long): | 1 lbs, 0 oz |
| Max User Height (Long): | 6 ft 6 in. |
| Foot Circumference (Regular): | 36 in. |
| Foot Circumference (Long): | 38 in. |
| Shoulder Circumference (Regular): | 56 in. |
| Hip Circumference (Regular): | 56 in. |
| Shoulder Circumference (Long): | 58 in. |
| Hip Circumference (Long): | 58 in. |
| Product Technology: | DWR, Mountain Hardwear Q.Shield Down |
| Insulation: | Down |
| Temperature Rating: | 31 – 40 Degrees Fahrenheit |
| Max User Height (Regular): | 6 Feet |
| Fill Details: | 650 Fill Q.Shield Water Resistant Down |
Mountain Hardwear Women’s Heratio 32 Sleeping Bag Price Comparisons
Price History
Additional information
Specification: Mountain Hardwear Women’s Heratio 32 Sleeping Bag
|
Reviews (0)
User Reviews
0.0 out of 5
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
Write a review

There are no reviews yet.