Marmot Nanowave 50 Semi Rec Sleeping Bag
$66.99
Description
| Features: | Stuff Sack Included, Insulated, Draw or Cinch Cord |
| Bag Weight (Regular): | 1 lb 14 oz |
| Bag Weight (Long): | 2 lbs 4 oz |
| Sleeping Bag Lining: | 50d 100% Polyester |
| Fill Weight (Long): | 14.3 oz |
| Foot Circumference (Long): | 46 in. |
| Shoulder Circumference (Long): | 62 in. |
| Hip Circumference (Long): | 60 in. |
| Product Technology: | Marmot SpiraFil |
| Gender: | Mens |
| Best Use: | Camping, Mountaineering and Alpine, Climbing |
| Insulation: | Synthetic |
| Temperature Rating: | 40+ Degrees Fahrenheit |
| Exact Temperature Rating: | 50 Degrees Fahrenheit |
| Sleeping Bag Shape: | Mummy |
| Fill Details: | SpiraFil |
| Zipper Side: | Left |
Marmot Nanowave 50 Semi Rec Sleeping Bag Price Comparisons
Price History
Additional information
Reviews (0)
User Reviews
0.0 out of 5
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
Write a review


There are no reviews yet.