Big Agnes Women’s Lulu 15 Degree Sleeping Bag
Get Price Alerts
Email Me When The Price Drops Below...

Big Agnes Women’s Lulu 15 Degree Sleeping Bag
$169.95 Original price was: $169.95.$126.99Current price is: $126.99.
Description
| Stuff / Compression Sack Dimensions: | 8 x 17.5 in. |
| Features: | Stuff Sack Included, Zipper Garage, Sleeping Pad Attatchment, Water-resistant |
| Fabric Details: | 100% Nylon ripstop |
| Bag Weight (Short): | 3 lbs 2 oz |
| Bag Weight (Regular): | 3 lbs |
| Fill Weight (Short): | 28 oz |
| Fill Weight (Regular): | 30 oz |
| Shoulder Circumference (Short): | 62.5 in. |
| Hip Circumference (Short): | 61.5 in. |
| Foot Circumference (Short): | 50 in. |
| Foot Circumference (Regular): | 50 in. |
| Shoulder Circumference (Regular): | 64.5 in. |
| Hip Circumference (Regular): | 63.5 in. |
| Gender: | Womens |
| Best Use: | Camping |
| Insulation: | Down |
| Temperature Rating: | 11 – 20 Degrees Fahrenheit |
| Exact Temperature Rating: | 15 Degrees Fahrenheit |
| Sleeping Bag Shape: | Semi-Rectangular |
| Fill Details: | Insotect |
Big Agnes Women’s Lulu 15 Degree Sleeping Bag Price Comparisons
Price History
Additional information
Specification: Big Agnes Women’s Lulu 15 Degree Sleeping Bag
|
Reviews (0)
User Reviews
0.0 out of 5
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
Write a review

There are no reviews yet.