Sea to Summit Spark SPII Sleeping Bag
$348.95
Description
| Features: | Ultralight |
| Best Use: | Backpacking, Mountaineering and Alpine, Ultralight Backpacking, Hiking, Travel |
| Weight: | 16 oz |
| Exact Temperature Rating: | 35 Degrees Fahrenheit |
| Sleeping Bag Shape: | Mummy |
| Bag Weight (Regular): | 1 lb |
| Fill Details: | 850+ Loft ULTRA-DRY Down |
| Zipper Side: | Left |
| Sleeping Bag Shell: | 10D UL Nylon treated with DWR |
| Sleeping Bag Lining: | 15D nylon soft touch, high density weave |
| Fill Weight (Regular): | 9.9 oz |
| Ultralight: | Yes |
| Product Technology: | Sea to Summit UL 10 Denier Nylon, Sea to Summit ULTRA-DRY Down |
| Insulation: | Down |
| Temperature Rating: | 31 – 40 Degrees Fahrenheit |
| Max User Height (Regular): | 6 Feet |
Sea to Summit Spark SPII Sleeping Bag Price Comparisons
Price History
Additional information
Specification: Sea to Summit Spark SPII Sleeping Bag
|
Reviews (0)
User Reviews
0.0 out of 5
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
Write a review


There are no reviews yet.