Marmot Col Membrain -20F Sleeping Bag
$717.95
Description
| Stuff / Compression Sack Dimensions: | 9.5 x 19 in. |
| Gender: | Mens |
| Features: | Stuff Sack Included, Draw or Cinch Cord, Water-resistant |
| Best Use: | Winter Camping, Hiking, Basecamp and Expedition, Backpacking, Mountaineering and Alpine |
| Weight: | 62 oz |
| Sleeping Bag Shape: | Mummy |
| Fabric Details: | 100% Nylon ripstop |
| Bag Weight (Regular): | 3 lbs 14.59 oz |
| Bag Weight (Long): | 4 lbs 9 oz |
| Fill Details: | 800+ Fill Power Goose Down |
| Zipper Side: | Left |
| Sleeping Bag Lining: | 100% Nylon WR |
| Fill Weight (Regular): | 38 oz |
| Fill Weight (Long): | 42 oz |
| Max User Height (Regular): | 6 Feet |
| Max User Height (Long): | 6 ft 6 in. |
| Foot Circumference (Regular): | 44 in. |
| Foot Circumference (Long): | 47 in. |
| Shoulder Circumference (Regular): | 63 in. |
| Hip Circumference (Regular): | 61 in. |
| Shoulder Circumference (Long): | 65 in. |
| Hip Circumference (Long): | 63 in. |
| Product Technology: | Marmot MemBrain |
| Insulation: | Down |
| Temperature Rating: | -50 – -1 Degrees Fahrenheit |
| Exact Temperature Rating: | -20 Degrees Fahrenheit |
Marmot Col Membrain -20F Sleeping Bag Price Comparisons
Price History
Additional information
Specification: Marmot Col Membrain -20F Sleeping Bag
|
Reviews (0)
User Reviews
0.0 out of 5
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
Write a review


There are no reviews yet.