Western Mountaineering Alder MF 25 Degree Sleeping Bag
Get Price Alerts
Email Me When The Price Drops Below...

Western Mountaineering Alder MF 25 Degree Sleeping Bag
$485.00
Description
| Stuff / Compression Sack Dimensions: | 7 x 13 in. |
| Gender: | Mens |
| Features: | Ultralight |
| Best Use: | Camping, Ultralight Backpacking, Expedition |
| Weight: | 31 oz |
| Exact Temperature Rating: | 25 Degrees Fahrenheit |
| Sleeping Bag Shape: | Semi-Rectangular |
| Fabric Details: | Microfiber |
| Bag Weight (Regular): | 1 lb 15 oz |
| Bag Weight (Long): | 1 lb 15 oz |
| Fill Details: | 850+ Fill Down |
| Zipper Side: | Left |
| Fill Weight (Regular): | 16 oz |
| Fill Weight (Long): | 18 oz |
| Max User Height (Regular): | 6 Feet |
| Foot Circumference (Short): | 46 in. |
| Hip Circumference (Regular): | 59 in. |
| Shoulder Circumference (Long): | 62 in. |
| Ultralight: | Yes |
| Disclaimer: | We only ship this brand to US Addresses. |
| Insulation: | Down |
| Temperature Rating: | 21 – 30 Degrees Fahrenheit |
Western Mountaineering Alder MF 25 Degree Sleeping Bag Price Comparisons
Price History
Additional information
Specification: Western Mountaineering Alder MF 25 Degree Sleeping Bag
|
Reviews (0)
User Reviews
0.0 out of 5
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
Write a review

There are no reviews yet.