Granite Gear Women’s Blaze AC 60 Ki Pack
Compare Prices From Top Retailers & Save Big!
Last Updated: May 14, 2026 4:55 pm
Get Price Alerts
Email Me When The Price Drops Below...

Granite Gear Women’s Blaze AC 60 Ki Pack
$299.95 Original price was: $299.95.$194.97Current price is: $194.97.
Description
| Gender: | Womens |
| Features: | Ultralight, Hip Belt, Adjustable Torso, Load-Lifter Straps, Compression Straps, Hydration Compatible, Water Bottle Pockets |
| Best Use: | Backpacking, Ultralight Backpacking |
| Weight: | 46 oz |
| Pack Capacity: | 60 liters / 3661 cubic inches |
| Frame Type: | Internal |
| Pack Access: | Top |
| Pack Capacity (Small): | 55 Liters / 3356 Cubic inches |
| Torso Range: | 18 – 22 in. |
| Torso Range (Small): | 14 – 18 in. |
| Torso Range (Medium): | 18 – 22 in. |
| Weight Capacity: | 40 lbs |
| Pack Fabric: | Ripstop Nylon / Nylon Cordura |
| Suspension / Stays: | Plastic Framesheet |
| Weight (Small): | 2 lbs 11 oz |
| Ultralight: | Yes |
| Weight (Medium): | 2 lbs 14 oz |
Granite Gear Women’s Blaze AC 60 Ki Pack Price Comparisons
Price History
| Price history for Blaze 60L Backpack - Women's | |
|---|---|
|
Latest updates:
|
|
Additional information
Granite Gear Women’s Blaze AC 60 Ki Pack Videos
Reviews (0)
User Reviews
0.0 out of 5
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
Write a review
Be the first to review “Granite Gear Women’s Blaze AC 60 Ki Pack” Cancel reply
Related Products
Gregory Paragon 68L Pack
$186.99
The North Face Cobra 60L
$249.95
Granite Gear Crown2 60L
$199.95
Gregory Men’s Zulu 65L Pack
$229.95
Amazon.com
-

There are no reviews yet.