Gregory Women’s Deva 70L Pack
Get Price Alerts
Email Me When The Price Drops Below...

Gregory Women’s Deva 70L Pack
$329.95
Description
| Gender: | Womens |
| Features: | Hip Belt, Raincover Included, Hip Belt Pockets |
| Best Use: | Expedition, Backpacking, Hiking, Climbing |
| Weight: | 85 oz |
| Pack Capacity: | 77 Liters / 4699 cubic inches |
| Trip Length: | Expedition |
| Fabric Details: | 210D nylon, 300D nylon |
| Pack Access: | Bottom, Front, Top |
| Dimensions (Extra Small): | 28.3 x 16.9 x 13.7 in. |
| Dimensions (Small): | 30.3 x 17.3 x 14.1 in. |
| Dimensions (Medium): | 31.8 x 17.7 x 14.5 in. |
| Pack Capacity (Extra Small): | 66 Liters / 4028 Cubic inches |
| Pack Capacity (Small): | 70 liters / 4272 cubic inches |
| Pack Capacity (Medium): | 77 liters / 4698 cubic inches |
| Torso Range: | 18 – 20 in. |
| Torso Range (Extra Small): | 14 – 16 in. |
| Torso Range (Small): | 16 – 18 in. |
| Torso Range (Medium): | 18 – 20 in. |
| Pack Fabric: | Nylon |
| Weight Capacity: | 55 lbs |
| Pack Pockets (+ Main Compartment): | 7 |
| Suspension / Stays: | Aluminum |
| Weight (Extra Small / Small): | 4 lbs 13 oz |
| Weight (Small): | 5 lbs 1 oz |
| Weight (Medium): | 5 lbs 5 oz |
| Frame Type: | Internal |
Gregory Women’s Deva 70L Pack Price Comparisons
Price History
-
Additional information
Gregory Women’s Deva 70L Pack Videos
Reviews (0)
User Reviews
0.0 out of 5
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
Write a review
Be the first to review “Gregory Women’s Deva 70L Pack” Cancel reply
Related Products
Deuter Futura Vario 45 + 10 SL
$172.50
Granite Gear Crown2 60L
$199.95
Osprey Farpoint 70 Travel Pack
$119.99
The North Face Cobra 60L
$249.95
Gregory Men’s Stout 65L Pack
$141.99

There are no reviews yet.