Osprey Women’s Eja 58 Pack
Get Price Alerts
Email Me When The Price Drops Below...

Osprey Women’s Eja 58 Pack
$220.00
Description
| Features: | Ice Axe / Trekking Pole Loops, Hip Belt, Sternum Strap, Hip Belt Pockets, Detachable Lid, Bladder or Reservoir Included, Organizer Panel, Compression Straps, Ultralight |
| Weight: | 42.1 oz |
| Fabric Details: | 100D High tenacity Nylon |
| Dimensions (Extra Small): | 27.5 x 16.1 x 14.9 in. |
| Dimensions (Small): | 29.5 x 16.1 x 14.9 in. |
| Dimensions (Medium): | 31.5 x 16.1 x 14.9 in. |
| Pack Capacity (Extra Small): | 52 Liters |
| Pack Capacity (Small): | 55 Liters |
| Pack Capacity (Medium): | 58 Liters |
| Pack Fabric: | Nylon |
| Weight Capacity: | 20 – 40 lbs |
| Pack Pockets (+ Main Compartment): | 8 |
| Weight (Extra Small): | 41.3 oz |
| Weight (Small): | 41.6 oz |
| Ultralight: | Yes |
| Weight (Medium): | 42 oz |
| Disclaimer: | We only ship this brand to US Addresses. |
| Gender: | Womens |
| Best Use: | Backpacking, Mountaineering and Alpine, Hiking |
| Pack Capacity: | 58 Liters / 3539.3 Cubic inches |
| Trip Length: | Expedition |
| Frame Type: | Frameless |
| Pack Access: | Top |
Osprey Women’s Eja 58 Pack Price Comparisons
Price History
-
Additional information
Osprey Women’s Eja 58 Pack Videos
Reviews (0)
User Reviews
0.0 out of 5
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
Write a review
Be the first to review “Osprey Women’s Eja 58 Pack” Cancel reply
Related Products
The North Face Cobra 60L
$249.95
Osprey Farpoint 55 Travel Pack
$179.95
Gregory Paragon 58L Pack
$171.99
Granite Gear Crown2 60
$199.95
Gregory Men’s Stout 45L Pack
$119.99

There are no reviews yet.