Marmot Helium Sleeping Bag
$449.00 Original price was: $449.00.$336.75Current price is: $336.75.
Description
| Gender: | Mens |
| Features: | Stuff Sack Included, Draft Collar, Water-resistant |
| Fabric Details: | 20D 100% Nylon Ripstop |
| Bag Weight (Regular): | 2 lbs 1 oz |
| Bag Weight (Long): | 2 lbs 4 oz |
| Extreme Temperature Rating: | -20 Degrees Fahrenheit |
| Fill Weight (Regular): | 19.8 oz |
| Fill Weight (Long): | 22 oz |
| Max User Height (Long): | 6 ft 6 in. |
| Foot Circumference (Regular): | 39 in. |
| Foot Circumference (Long): | 41 in. |
| Shoulder Circumference (Regular): | 61 in. |
| Hip Circumference (Regular): | 56 in. |
| Shoulder Circumference (Long): | 63 in. |
| Hip Circumference (Long): | 58 in. |
| Product Technology: | DWR |
| Best Use: | Camping, Winter Camping, Basecamp and Expedition |
| Insulation: | Down |
| Temperature Rating: | 11 – 20 Degrees Fahrenheit |
| Exact Temperature Rating: | 15 Degrees Fahrenheit |
| Sleeping Bag Shape: | Mummy |
| Max User Height (Regular): | 6 Feet |
| Fill Details: | 800+ Fill Power Goose Down |
| Zipper Side: | Left |
Marmot Helium Sleeping Bag Price Comparisons
Price History
Additional information
Specification: Marmot Helium Sleeping Bag
|
Reviews (0)
User Reviews
0.0 out of 5
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
Write a review


There are no reviews yet.