The North Face Cat’s Meow Guide Sleeping Bag
Get Price Alerts
Email Me When The Price Drops Below...

The North Face Cat’s Meow Guide Sleeping Bag
$159.95
Description
| Stuff / Compression Sack Dimensions: | 9 x 16 in. |
| Features: | Stuff Sack Included, Draft Collar, Sleeping Pad Attatchment |
| Bag Weight (Short): | 2 lbs 1 oz |
| Bag Weight (Regular): | 2 lbs 4 oz |
| Bag Weight (Long): | 2 lbs 7 oz |
| Sleeping Bag Shell: | 20D Nylon Ripstop |
| Sleeping Bag Lining: | 20D Nylon Taffeta |
| Disclaimer: | We only ship this brand to US Addresses. |
| Gender: | Mens |
| Best Use: | Winter Camping, Mountaineering and Alpine |
| Insulation: | Synthetic |
| Temperature Rating: | 11 – 20 Degrees Fahrenheit |
| Exact Temperature Rating: | 20 Degrees Fahrenheit |
| Sleeping Bag Shape: | Mummy |
The North Face Cat’s Meow Guide Sleeping Bag Price Comparisons
Price History
Additional information
Specification: The North Face Cat’s Meow Guide Sleeping Bag
|
The North Face Cat’s Meow Guide Sleeping Bag Videos
Reviews (0)
User Reviews
0.0 out of 5
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
Write a review

There are no reviews yet.