Western Mountaineering SummerLite 32 Degree Sleeping Bag
Get Price Alerts
Email Me When The Price Drops Below...

Western Mountaineering SummerLite 32 Degree Sleeping Bag
$440.00
Description
| Stuff / Compression Sack Dimensions: | 6 x 12 in., 6 x 10 in. |
| Gender: | Mens |
| Features: | Ultralight |
| Best Use: | Backpacking, Camping, Ultralight Backpacking, Hiking |
| Weight: | 19 oz |
| Exact Temperature Rating: | 32 Degrees Fahrenheit |
| Sleeping Bag Shape: | Mummy |
| Fill Details: | 850+ Fill Down |
| Zipper Side: | Right |
| Fill Weight (Short): | 8 oz |
| Fill Weight (Regular): | 9 oz |
| Fill Weight (Long): | 10 oz |
| Max User Height (Short): | 5 ft 6 in. |
| Max User Height (Regular): | 6 Feet |
| Max User Height (Long): | 6 ft 6 in. |
| Foot Circumference (Short): | 38 in. |
| Hip Circumference (Regular): | 51 in. |
| Shoulder Circumference (Long): | 59 in. |
| Hip Circumference (Long): | 52 in. |
| Ultralight: | Yes |
| Disclaimer: | We only ship this brand to US Addresses. |
| Insulation: | Down |
| Temperature Rating: | 31 – 40 Degrees Fahrenheit |
Western Mountaineering SummerLite 32 Degree Sleeping Bag Price Comparisons
Price History
Additional information
Specification: Western Mountaineering SummerLite 32 Degree Sleeping Bag
|
Reviews (0)
User Reviews
0.0 out of 5
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
Write a review

There are no reviews yet.