Sea to Summit Micro MCII Sleeping Bag
$368.95 Original price was: $368.95.$276.71Current price is: $276.71.
Description
| Gender: | Mens |
| Features: | Ultralight, Draft Collar, Zip Together Compatibility, Draw or Cinch Cord |
| Best Use: | Camping, Basecamp and Expedition, Ultralight Backpacking, Travel |
| Weight: | 19 oz |
| Exact Temperature Rating: | 36 Degrees Fahrenheit |
| Sleeping Bag Shape: | Mummy |
| Bag Weight (Regular): | 1 lb 3 oz |
| Fill Details: | 850 Fill Ultra-Dry Down |
| Zipper Side: | Left |
| Fill Weight (Regular): | 8.8 oz |
| Max User Height (Regular): | 6 Feet |
| Ultralight: | Yes |
| Product Technology: | Sea to Summit 2D Nano Shell |
| Insulation: | Down |
| Temperature Rating: | 31 – 40 Degrees Fahrenheit |
Sea to Summit Micro MCII Sleeping Bag Price Comparisons
Price History
Additional information
Specification: Sea to Summit Micro MCII Sleeping Bag
|
Reviews (0)
User Reviews
0.0 out of 5
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
Write a review


There are no reviews yet.