Kelty Sine 35 Sleeping Bag
$259.95 Original price was: $259.95.$181.99Current price is: $181.99.
Description
| Stuff / Compression Sack Dimensions: | 7 x 14 in. |
| Features: | Stuff Sack Included, Draft Collar, Pillow Pocket, Water-resistant |
| Bag Weight (Regular): | 1 lb 14 oz |
| Bag Weight (Long): | 2 lbs 1 oz |
| Extreme Temperature Rating: | 29 Degrees Fahrenheit |
| Sleeping Bag Shell: | 20D Nylon Ripstop |
| Sleeping Bag Lining: | 20D Nylon Taffeta |
| Fill Weight (Regular): | 9 oz |
| Fill Weight (Long): | 11 oz |
| Max User Height (Long): | 6 ft 6 in. |
| Foot Circumference (Regular): | 40 in. |
| Foot Circumference (Long): | 42 in |
| Shoulder Circumference (Regular): | 60 in. |
| Hip Circumference (Regular): | 56 in. |
| Shoulder Circumference (Long): | 62 in. |
| Hip Circumference (Long): | 58 in. |
| Gender: | Mens |
| Best Use: | Camping |
| Insulation: | Down |
| Temperature Rating: | 31 – 40 Degrees Fahrenheit |
| Exact Temperature Rating: | 35 Degrees Fahrenheit |
| Sleeping Bag Shape: | Mummy |
| Max User Height (Regular): | 6 Feet |
| Fill Details: | 800 Fill Power DriDown |
Kelty Sine 35 Sleeping Bag Price Comparisons
Price History
Additional information
Specification: Kelty Sine 35 Sleeping Bag
|
Reviews (0)
User Reviews
0.0 out of 5
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
Write a review


There are no reviews yet.