Osprey Men’s Exos 48 Pack
Get Price Alerts
Email Me When The Price Drops Below...

Osprey Men’s Exos 48 Pack
$200.00
Description
| Features: | Ultralight, Hip Belt, Sternum Strap, Hip Belt Pockets, Detachable Lid, Bladder or Reservoir Included, Ventilated Back Panel, Ice Axe / Trekking Pole Loops, Sleeping Pad Attatchment, Organizer Panel, Compression Straps, Hydration Compatible |
| Weight: | 42 oz |
| Dimensions: | 31 x 16 x 13 in. |
| Fabric Details: | 100D High tenacity Nylon |
| Pack Fabric: | Nylon |
| Weight Capacity: | 20 – 40 lbs |
| Pack Pockets (+ Main Compartment): | 8 |
| Weight (Small): | 41.6 oz |
| Ultralight: | Yes |
| Weight (Medium): | 42 oz |
| Weight (Large): | 42.3 oz |
| Disclaimer: | We only ship this brand to US Addresses. |
| Gender: | Mens |
| Best Use: | Backpacking, Mountaineering and Alpine, Hiking |
| Pack Capacity: | 48 Liters / 2929.1 Cubic inches |
| Trip Length: | Day |
| Frame Type: | Frameless |
| Pack Access: | Top |
Osprey Men’s Exos 48 Pack Price Comparisons
Price History
-
Additional information
Osprey Men’s Exos 48 Pack Videos
Reviews (0)
User Reviews
0.0 out of 5
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
★★★★★
0
Write a review
Be the first to review “Osprey Men’s Exos 48 Pack” Cancel reply
Related Products
Granite Gear Crown2 60L
$199.95
Gregory Men’s Stout 65L Pack
$141.99
Gregory Paragon 68L Pack
$186.99
The North Face Cobra 60L
$249.95
Osprey Farpoint 55 Travel Pack
$179.95
Osprey Aura AG 65 Pack – Women’s
$270.00

There are no reviews yet.